Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.06.2009, sygn. IBPP3/443-242/09/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-242/09/KO

Czy usługi transportowe oraz usługi pomocnicze świadczone przez Spółkę na terenie Polski na rzecz Kontrahentów będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009r. (data wpływu 30 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania transportu towarów oraz usług pomocniczych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania transportu towarów oraz usług pomocniczych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest firmą z branży logistyczno-magazynowej działającą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kontrahenci Spółki posiadający siedzibę na terytorium Unii Europejskiej i zidentyfikowani dla celów podatku od towarów i usług w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej (dalej: Kontrahenci) zamierzają dokonywać dostaw towarów do ostatecznych odbiorców w Polsce. Towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowych dostaw będą transportowane przez Kontrahentów do zlokalizowanego w Polsce magazynu będącego własnością Spółki bądź do magazynów należących do osób trzecich, z których spółka może korzystać na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Na zlecenie Kontrahentów, Spółka będzie odpowiedzialna za transport tych towarów na terytorium kraju, tj. z magazynów do ostatecznych odbiorców oraz świadczenia usług pomocniczych takich jak: magazynowanie, rozładowywanie, załadowywanie i pakowanie towarów. Usługi świadczone przez Spółkę będą związane z wewnątrzwspólnotowym transportem towarów. Spółka będzie dysponowała listem przewozowym CMR wraz ze szczegółową specyfikacją towarów (parking list). Na podstawie powyższej specyfikacji wewnętrznej dokumentacji magazynowej Spółka będzie w stanie jednoznacznie określić miejsce przeznaczenia i odbiorcę poszczególnych sztuk towarów dostarczanych przez Kontrahentów. Spółka będzie zatem w stanie wykazać związek świadczonych usług z wewnątrzwspólnotowym transportem towarów. Przedmiotowe usługi będą udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez Spółkę na rzecz Kontrahentów. Spółka dla celów wykonywania przedmiotowych usług będzie dysponować numerem VAT UE Kontrahenta, wydanym przez organ podatkowy innego niż Polska kraju Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00