Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2009, sygn. IPPP2/443-172/09-4/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-172/09-4/KK

Czy wypływając z Wielkiej Brytanii powinniśmy złożyć deklarację VAT 436 czy też są w tym zakresie wymagane specyficzne, polskie deklaracje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 09 lutego 2009r. (data wpływu 20 lutego 2009r.) uzupełniony pismem (data wpływu 23 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności bądź nie uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia jachtu sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 30.12.11 jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wraz z małżonkiem, jako osoby fizyczne, zawarliśmy umowę zakupu jachtu morskiego bezpośrednio ze stocznią. Przekazanie jachtu, całkowicie nowego środka transportu odbędzie się w Wielkiej Brytanii. W ciągu 2 miesięcy od daty przekazania jacht opuści wody Unii Europejskiej i popłynie na Karaiby. Jako obywatelom polskim, bardzo nam zależy żeby jacht zarejestrować pod polską banderą i reprezentować Polskę w międzynarodowych regatach Atlantyckich. W Polskim Związku Żeglarskim poinformowano nas, że do celów rejestracji niezbędne jest zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak tego obowiązku. Poinformowano nas, że należy złożyć do Urzędu Skarbowego VAT 24 i na podstawie odpowiedzi z US będzie można jacht zarejestrować. Wątpliwości budzi fakt, że z definicji VAT 24 nie odzwierciedla naszej sytuacji, gdyż dotyczy przywozu środka transportu i użytkowania na terenie Polski. Jako, że jacht nie jest sprowadzany do Polski i prosto z Wielkiej Brytanii planuje wypłynąć na Karaiby zgodnie z przedstawioną nam przez brytyjskiego dostawcę procedurą VAT 436 Sailaway Boat Scheme (w załączeniu) nie ma obowiązku zapłaty VAT do momentu powrotnego wpłynięcia na wody Unii Europejskiej; W załączeniu w/w procedura HM Revenue and Customs Sailaway boat scheme oraz informacja od dostawcy jachtu nt procedury. Rejestracja jachtu (posiadanie bandery) jest niezbędna do celów używania/ubezpieczenia jachtu. Zdaniem wnioskodawcy jacht stanowi nowy środek transportu, i jest sklasyfikowany pod symbolem PKWiU 30.12.11

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00