Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2009, sygn. IPPP2/443-557/09-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-557/09-2/KK

Czy w przypadku, gdy z informacji uzyskanych przez Wnioskującego (dłużnika) wynika, że Wierzyciel zbył przysługującą mu w stosunku do Wnioskującego wierzytelność, Wnioskujący (dłużnik) zobowiązany jest do dokonania stosownej korekty (pomniejszenia) podatku VAT naliczonego, zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009r. (data wpływu 18 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskujący zawarł w dniu 28 grudnia 2008 r. ze swoim kontrahentem (dalej: Wierzyciel) umowę o wykonanie robót budowlanych, na mocy której Wierzyciel (jako wykonawca) zobowiązał się do wykonania prac budowlanych przy budowie hali magazynowej. Z powodu złej sytuacji finansowej Wnioskujący nie był w stanie uregulować części należności wobec Wierzyciela (wykonawcy robót budowlanych) z tytułu wykonanych prac. W dniu 05.03.2009 r. Wnioskujący otrzymał od Wierzyciela zawiadomienie (dalej: Zawiadomienie), w którym Wierzyciel stwierdził, że dokonał korekty podatku VAT w trybie art. 89a ust. 6 VATU. W Zawiadomieniu Wierzyciel zawiadomił również, że Wnioskujący zobowiązany jest do odpowiedniej korekty podatku VAT naliczonego wynikającego z nieuregulowanych faktur za roboty budowlane (w trybie art. 89b ust. 1 VAT). Jednocześnie przed otrzymaniem Zawiadomienia Wnioskujący otrzymał od firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty kwot wynikających z faktur wystawionych przez Wierzyciela (dalej: Wezwanie). Wezwanie datowane jest na dzień 14.01.2009 r., stąd Wnioskujący przyjmuje, że wierzytelność z tytułu nieuregulowanych faktur związanych z wykonywanymi pracami budowlanymi został przez Wierzyciela zbyta na rzecz podmiotu trzeciego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00