Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2009, sygn. IPPP1-443-213/09-3/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-213/09-3/JL

O braku opodatkowania transakcji decyduje w tym przypadku jej nieodpłatność oraz brak prawa do odliczenia przy nabyciu przekazywanej nieruchomości. W wyniku likwidacji Spółki i zbycia przedmiotowego budynku (niepodlegającego opodatkowaniu VAT) zmieni się jego przeznaczenie. Nakłady na ulepszenie budynku skutkują koniecznością dokonania korekty podatku naliczonego, zastosowanie ma tutaj 10-letni okres korekty

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2009 r. (data wpływu 09.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości oraz korekty podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.03.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości oraz korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka) prowadzi działalność deweloperską opodatkowaną podatkiem VAT. Dla celów tej działalności, na podstawie umowy sprzedaży, zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 20 czerwca 2007 r., Spółka nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami i urządzeniami, stanowiącymi odrębny od gruntu przedmiot własności. Dostawa nieruchomości (prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz budynków i urządzeń) została objęta zwolnieniem z podatku VAT z uwagi na okoliczność, iż w momencie sprzedaży budynki i urządzenia stanowiły towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 Ustawy o VAT. Były to m.in. dwa budynki hal produkcyjnych, budynek administracyjny, kotłownia, warsztat, portiernia, budynek zaplecza budowy, silosownia, stacja oleju opałowego oraz stacja transformatorowa. W chwili obecnej Spółka zamierza poddać się procesowi likwidacji. Umowa Spółki przewiduje, iż majątek Spółki nie musi zostać spieniężony, ale może zostać wydany jedynemu wspólnikowi. Na majątek ten składa się głównie przywołana nieruchomość. Spółka zamierza przekazać nieruchomość wspólnikowi, który nie będzie zobowiązany do zapłaty ceny z tego tytułu. Specyfika zamierzonego procesu likwidacji polega na tym, iż Spółka wydaje majątek in natura, a następnie jest wykreślana z rejestru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00