Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2009, sygn. IPPP2/443-802/09-5/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-802/09-5/KK

otrzymane wsparcie finansowe/wsparcie walutowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług . Nie zmniejsza ono także kwoty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zatem stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2009r. (data wpływu 14 lipca 2009r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 sierpnia 2009r. (data wpływu 28 sierpnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie otrzymanego wsparcia finansowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka nabywa towary handlowe z krajów Unii Europejskiej oraz prowadzi ich dystrybucję na terenie Polski. Większość dostaw towarów jest rozliczana w euro, natomiast większość przychodów jest uzyskiwana w złotych, co naraża spółkę na duże ryzyko kursowe. W związku z występującą w pierwszych miesiącach 2009 roku dużą zmiennością kursu wymiany Euro/PLN spółka kupuje waluty w kursie znacznie wyższym niż był przyjęty w planach sprzedaży. W zaistniałej sytuacji, jeden z naszych dostawców udzielił spółce szczególnego wsparcia, które polega na częściowym pokryciu strat związanych z nabyciem EUR po wyższym od założonego kursie wymiany. Z dostawcą łączy nas kontrakt, który reguluje główne warunki współpracy. W ramach kontraktu spółka sprowadza z Bułgarii, z Niemiec oraz z Austrii (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) sprzęt chłodniczy i sprzedaje ten towar na terenie kraju jako wyłączny dystrybutor na Polskę. Kontrakt nie reguluje możliwości udzielenia wsparcia walutowego. O formie i wysokości wsparcia walutowego zadecydowano na wspólnym spotkaniu przedstawicieli obu firm, które miało miejsce w drugiej połowie marca 2009. Spółka dysponuje egzemplarzem noty kredytowej, na którym tytuł wystawionej przez dostawcę noty kredytowej (credit note) jest określony w języku niemieckim jako Verkausforrung i Wahrungsunterstutzung, co tłumaczy się jako wsparcie sprzedaży/wsparcie kursowe. Na nocie kredytowej nie występuje NIP dostawcy unijnego. Nota kredytowa jest wystawiona przez centralę dostawcy z siedzibą w Szwajcarii. Należy podkreślić, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00