Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2009, sygn. IPPP1-443-694/09-6/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-694/09-6/JL

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku o przeznaczeniu biurowym będzie podlegać opodatkowaniu VAT wg stawki 22%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.07.2009 r. (data wpływu 16.07.2009 r.) uzupełnionym w dniu 25.09.2009 r. na wezwanie wysłane w dniu 17.09.2009 r. oraz w dniu 15.10.2009 r. na wezwanie wysłane w dniu 30.09.2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.07.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Udziałowiec Spółki, w lipcu 2008 r., wniósł do Spółki w drodze aportu przedsiębiorstwo. W skład wniesionego przedsiębiorstwa wchodziło prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku o przeznaczeniu biurowym (dalej określane również jako nieruchomość). Transakcja wniesienia przedsiębiorstwa aportem, na podstawie art. 6 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, nie podlegała opodatkowaniu VAT. Udziałowiec, od którego spółka nabyła przedsiębiorstwo, w tym wspomniany budynek, budował go z zamiarem wykorzystywania do czynności opodatkowanych VAT i w związku z tym odliczał w całości podatek naliczony związany z kosztami budowy budynku. W lutym 2008 r. Udziałowiec spółki, będący wtedy jeszcze właścicielem nieruchomości wydał pierwszemu najemcy część budynku w ramach realizacji zawartej z nim umowy najmu. Podstawową działalnością spółki po nabyciu nieruchomości w lipcu 2008 r. było kontynuowanie procesu inwestycyjnego polegające na wykończeniu budynku i przystosowaniu powierzchni w tym budynku do potrzeb najemców, co w oczywisty sposób prowadziło do wzrostu jego wartości. Spółka, po otrzymaniu nieruchomości wchodzącej w skład przedsiębiorstwa wniesionego aportem do Spółki przez jej udziałowca osiąga przychody z wynajmu powierzchni w budynku wchodzącym w skład tej nieruchomości. Spółka zamierza zbyć całkowicie wykończony budynek realizując dochody wynikające z ukończenia procesu inwestycyjnego oraz zaangażowania kapitałowego w projekt. Między wydaniem budynku pierwszym najemcom w ramach wykonania wspomnianych umów najmu (są to pierwsi użytkownicy budynku) a sprzedażą prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności i posadowionego na nim budynku przez spółkę upłynie okres krótszy niż dwa lata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00