Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2009, sygn. ILPP1/443-977/08-2/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-977/08-2/BP

Opodatkowanie sprzedaży lokali mieszkalnych z majątku osobistego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 14 października 2008 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 15 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 18 stycznia 1999 r. Wnioskodawca nabył na własne potrzeby nieruchomość zabudowaną budynek wolnostojący dwupokoleniowy położony na działce o powierzchni 628 m objętą księgą wieczystą WR() prowadzoną przez Sąd Rejonowy. Ponieważ dom wymagał remontu, Wnioskodawca podjął prace budowlane. W domu oprócz Wnioskodawcy miały również zamieszkać jego dzieci z rodzinami. Budynek składa się z trzech kondygnacji (dwa piętra oraz poddasze) i piwnic. W trakcie kilku lat sytuacja rodzinna Wnioskodawcy uległa zmianie Wnioskodawca ożenił się, a dzieci oświadczyły, że nie chcą mieszkać w jednym budynku i kupiły sobie inne mieszkania. Tak duża nieruchomość okazała się dla Wnioskodawcy zbyteczna. Wnioskodawca nie znalazł nabywcy na cały dom, ale dostał propozycję kupna jego części. W związku z powyższym Wnioskodawca wystąpił do Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego we W o zmianę przeznaczenia budynku z domu dwupokoleniowego na dom wielorodzinny. Po uzyskaniu samodzielności lokali zapadła decyzja o ich sprzedaży. Formalnie wydzielono z budynku sześć lokali. Budynek nie zmienił się fizycznie. Przed sprzedażą mieszkania były użytkowane. Wnioskodawca sprzedał cztery lokale, ale zawarł trzy umowy sprzedaży (trzy akty notarialne), albowiem jeden z nabywców kupił dwa lokale. W banku mieszkania były traktowane jako mieszkania z rynku wtórnego, ponieważ Wnioskodawca ani nie jest deweloperem, ani nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00