Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2009, sygn. ILPP2/443-71/09-5/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-71/09-5/AK

1. Czy wnosząc aportem do spółki całość przedsiębiorstwa czynność ta podlega ustawie o VAT?
2. Czy wnosząc aportem do spółki część majątku przedsiębiorstwa czynność ta jest zwolniona od podatku VAT?
3. Jakie rodzi to konsekwencje po stronie wnoszącego aport?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2009 r. (data wpływu 20 stycznia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie aportu części majątku przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie aportu części majątku przedsiębiorstwa. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest również podatnikiem podatku VAT. Ponadto jest udziałowcem w spółce z o.o. (90% udziałów). Chciałby wnieść do spółki z o.o., w zamian za zwiększenie wartości posiadanych udziałów w spółce aport w postaci części majątku przedsiębiorstwa, które prowadzi jako osoba fizyczna (nieruchomości, maszyny). Skutkiem wniesienia aportu będzie zwiększenie kapitału spółki oraz wartości już posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów, a nie objęcie dodatkowych udziałów. Część majątku przedsiębiorstwa, który Zainteresowany zamierza wnieść aportem do spółki nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa lecz jest to zespół składników majątkowych. Drugi udziałowiec wniesie w odpowiedniej proporcji gotówkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00