Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2009, sygn. ILPB3/423-476/09-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-476/09-2/ŁM

Czy opłata, którą Spółka będzie zobowiązana zapłacić w związku z zerwaniem umowy kontraktacji, będzie stanowiła dla Spółki koszt uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 08 maja 2009 r. (data wpływu 29.06.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kary umownej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kary umownej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest stroną umowy kontraktacji, której przedmiotem jest dostawa słodu, będącego jednym z podstawowych komponentów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym Spółki. Umowa została zawarta w roku 2007, kiedy ceny słodu na rynku były znacznie wyższe niż obecnie. Umowa kontraktacji określa stałą cenę, po której Spółka zobowiązała się nabywać od kontrahenta określoną ilość słodu rocznie. Z uwagi na fakt, iż od momentu zawarcia umowy ceny rynkowe słodu znacznie spadły, obecnie Spółka ma możliwość nabycia tej samej ilości produktu po znacznie niższej cenie. W związku z tym, strony umowy zawarły porozumienie, na mocy którego kontrahent Spółki zgadza się odstąpić od roszczenia o wykonanie umowy kontraktacji, a Spółka zobowiązuje się do uiszczenia na rzecz kontrahenta określonej sumy pieniędzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00