Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2010, sygn. ITPP1/443-1221/09/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1221/09/IK

Możliwość dokonania na podst. art. 89a korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W skład Spółki wchodzi przedsiębiorstwo, które zostało wniesione aportem w całości w dniu 31 grudnia 2008 r. przez osobę fizyczną (wspólnika spółki), prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, podlegającą wpisowi do ewidencji podmiotów gospodarczych. W latach 2007-2008 wspólnik Spółki prowadzący wówczas przedsiębiorstwo w formie jednoosobowej działalności dokonywał na terenie kraju sprzedaży towarów innym kontrahentom, będącym podatnikami podatku od towarów i usług, wykazując w wystawionych fakturach kwotę podatku należnego. Do dnia dzisiejszego Spółka nie otrzymała od kontrahentów należnej ceny za sprzedane towary. Egzekucja tych należności została umorzona z uwagi na bezskuteczność. Obecnie Spółka zamierza skorzystać z uprawnienia określonego w art. 89a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, oczywiście po spełnieniu pozostałych przesłanek określonych w art. 89a ustawy, w brzmieniu obowiązującym na dzień powstania poszczególnych wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00