Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2010, sygn. ITPB1/415-218/10/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-218/10/PSZ

1. Czy możliwe jest zaliczenie na poczet budowy środka trwałego (tj. lokalu mieszkalnego) kwoty prowizji, odsetek i różnic kursowych od kredytu bankowego oraz innych wydatków inwestycyjnych zużytych materiałów poniesionych przed dniem otrzymania darowizny czy dopiero od dnia otrzymania darowizny?
2. Czy można powiększyć wartość nieruchomości z darowizny o nakłady inwestycyjne, których ceny nabycia nie można ustalić, określając ich wartość w oparciu o zapisy artykułu 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2010 roku (data wpływu 4 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 10 stycznia 2009 roku otrzymał Pan od rodziców w drodze darowizny nieruchomość, tj. lokal mieszkalny wraz z przynależnym mu udziałem w nieruchomości wspólnej, w ramach którego właścicielowi lokalu przysługuje prawo wyłącznego korzystania z wyznaczonego miejsca garażowego na parkingu podziemnym. Nieruchomość ta została nabyta przez rodziców Pana w drodze umowy kupna nieruchomości w 2006 r. i jest finansowana kredytem hipotecznym zaciągniętym w 2006 roku. Od stycznia 2008 był Pan posiadaczem nieruchomości. W dniu 15 stycznia 2008 r. na podstawie umowy przystąpienia do długu zawartej z bankiem finansującym przystąpił Pan do kredytu i co miesiąc spłaca kwotę raty płatności (ratę kredytu wraz z należnymi odsetkami). W wyniku zmiany kursów w okresie spłaty kredytu dodatkowo realizuje Pan dodatnie lub ujemne różnice kursowe. W dniu przekazania darowizny nieruchomość znajdowała się w stanie tzw. deweloperskim, tj. stanie surowym zamkniętym, czyli nienadającym się do użytkowania. Pierwotnie planował Pan wykorzystać nieruchomość na osobiste cele mieszkalne, jednak w międzyczasie sytuacja życiowa uległa zmianie i podjął Pan decyzję o przeznaczeniu lokalu pod najem. W celu przystosowania lokalu pod najem poniósł Pan do końca grudnia 2009 roku szereg nakładów inwestycyjnych na wykończenie lokalu, takich jak:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00