Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2010, sygn. ITPB2/436-69/10/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-69/10/IL

1. Czy w opisanej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy?
2. Jeśli powstaje, to w jakim czasie (kiedy) i jaka jest podstawa opodatkowania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 24 maja 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku ze spłatą przez Wnioskodawczynię i jej męża kredytu mieszkaniowego, przeznaczonego na zakup mieszkania córki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku ze spłatą przez Wnioskodawczynię i jej męża kredytu mieszkaniowego, przeznaczonego na zakup mieszkania córki.

Pismem z dnia 13 maja 2010 r. Nr ITPB2/436-69/10-2/IL wezwano Panią do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 24 maja 2010 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zamierza Pani wspólnie z mężem i córką podpisać umowę kredytu mieszkaniowego. W umowie będzie zapis mówiący o tym, że wszyscy kredytobiorcy są solidarnie zobowiązani do spełnienia wszelkich świadczeń wynikających z umowy. Przewidywana kwota kredytu będzie wynosić około 150.000 PLN. Przedmiotem kredytowania jest lokal mieszkalny. We wrześniu 2009 r. aktem notarialnym córka Pani nabyła mieszkanie, którego jest jedynym właścicielem. W umowie wyznaczona jest data dokonania ostatecznej zapłaty za przedmiotowe mieszkanie. Płatność ta będzie finansowana właśnie ze środków pochodzących z przyszłego kredytu, który zaciągnie solidarnie Pani wspólnie z mężem i córką. Wszyscy będą ponosić odpowiedzialność solidarną za wszelkie zobowiązania związane z kredytem. Jednak kredyt będzie spłacany wyłącznie przez Panią i Pani męża. Córka nadal się uczy i nie posiada stałego źródła dochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00