Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.579.2024.2.MKA
Umorzenie części kredytu refinansowego - zaniechanie poboru podatku
Umorzenie części kredytu refinansowego - zaniechanie poboru podatku
Umorzenie części kredytu mieszkaniowego - zaniechanie poboru podatku.
Opodatkowanie przychodu z tytułu otrzymania „dodatkowej kwoty” na podstawie zawartej ugody z bankiem.
Ustalenie czy spłata kredytu zaciągniętego przez rodziców wnioskodawcy przez wnioskodawcę stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe.
Możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kredytu w części zaciągniętego na zakup mieszkania oraz skutków podatkowych z tytułu zwrotu określonej kwoty przez bank.
Skutki podatkowe umorzenia wierzytelności kredytowej w związku z ugodą zawartą z bankiem.
Skutki podatkowe zawarcia ugody z bankiem.
Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Wydatki na Prowizje z tytułu Kredytów.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Choć dotychczas żaden sąd nie unieważnił umowy kredytowej z powodu WIBOR-u, to część prawników liczy na to, że niedawne korzystne dla kredytobiorców zabezpieczenie sądowe może zwiastować zmiany
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku w związku z umorzeniem pozostałej części kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup działki i budowę domu oraz refinansowanie zadłużenia w innym banku.
Skutki podatkowe umorzenia kredytu mieszkaniowego.
Możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku od kwoty umorzonego zobowiązania.
Ustalenie, czy spłata kredytu stanowi wydatki na własne cele mieszkaniowe i uprawnia do skorzystania ze zwolnienia.
Zaniechanie poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (w przypadku umorzenia wierzytelności wynikających z kredytu.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie zawartej ugody z bankiem dla kwot kredytu mieszkaniowego (kapitału) przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego i na refinansowanie zadatku na zakup tego lokalu.
Skoro zasądzony na rzecz Wnioskodawcy zwrot kwoty będącej zwrotem wpłaconego na rzecz Banku świadczenia głównego (udzielony kredyt) oraz świadczenia dodatkowego (odsetki ustawowe za opóźnienie) nie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, to wypłacone z tego tytułu odsetki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 95b.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania (tzw. ulgi mieszkaniowej) dla części dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia działki otrzymanej w darowiźnie.
Czy dokonane przez Wnioskodawcę wpłaty, o których mowa w art. 89 ust. 1 ustawy o finansowaniu społecznościowym, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego – ulga na własne cele mieszkaniowe dot. spłaty kredytu i remontu.
Możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia lokalu wydatków z tytułu: wniesionego wkładu mieszkaniowego oraz spłaty zadłużenia z tytułu kredytu w comiesięcznych opłatach za użytkowanie lokalu.
Zaniechanie poboru podatku w związku z ugodą bankową.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wydatki na własne cele mieszkaniowe.
1) Czy równowartość spalonych Czeków BLIK, stanowiąca część wynagrodzenia płaconego przez X na rzecz Wnioskodawcy po zakończeniu miesiąca kalendarzowego, stanowi przychód (dochód) Wnioskodawcy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? 2) Czy wygenerowane, ale niespalone (np. wygasłe lub anulowane przez Wnioskodawcę) Czeki BLIK stanowią przychód (dochód) Wnioskodawcy, podlegający