Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2010, sygn. ITPB3/423-384/10/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-384/10/PS

Dotyczy zasad (potrącania) zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2010 r. (data wpływu 26 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2010 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje między innymi sprzedaży towarów. W związku z prowadzoną działalnością powstają w Spółce wierzytelności. Jeden z dłużników Wnioskodawcy nie uregulował należności za zakupiony towar. Spółka wystąpiła na drogę postępowania sądowego. W kwietniu 2004 r. Sąd wydał nakaz zapłaty, w którym nakazał dłużnikowi zapłatę należności głównej z odsetkami i kosztami procesu. Część wierzytelności została zaspokojona na skutek przejęcia przewłaszczonych wcześniej rzeczy ruchomych. Ponieważ dłużnik nie uregulował należności sprawa została skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego. W październiku 2004 r. Sąd ogłosił upadłość dłużnika. W terminie wskazanym przez Sąd Spółka zgłosiła wierzytelność do postępowania upadłościowego oraz dokonała odpisu aktualizacyjnego. Zgłaszana wierzytelność obejmowała faktury wystawione przez Spółkę w roku 2003. Wierzytelności te - zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - zostały zarachowane jako przychody należne. W związku z ogłoszeniem upadłości dłużnika komornik prowadzący egzekucję umorzył to postępowanie (na podstawie art. 146 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze - postępowanie to uległo umorzeniu z mocy prawa). W 2007 r. Sąd zakończył postępowanie upadłościowe na podstawie art. 368 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Zgodnie z art. 368 ust. 1 ustawy "W sprawach, w których postępowanie upadłościowe obejmowało likwidację majątku, sąd po wykonaniu ostatecznego planu podziału stwierdzi zakończenie postępowania upadłościowego." Należności wierzyciela nie zostały zaspokojone. Spółka nie otrzymała postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego. Informację o ukończeniu postępowania upadłościowego Spółka uzyskała w 2010 r. W 2010 r. Wnioskodawca uzyskał także informację o wykreśleniu dłużnika z rejestru przedsiębiorców, co miało miejsce w czerwcu 2007 r. W 2010 r. Spółka uzyska też odpis postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00