Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2010, sygn. IBPP3/443-180/10/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-180/10/IK

Stawka podatku od towarów i usług dla wyrobu medycznego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.),uzupełnionym pismem z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 18 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawek podatku od towarów i usług dla wyrobów medycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 18 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawek podatku od towarów i usług dla wyrobów medycznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej m.in. świadczy usługi z zakresu ochrony zdrowia oraz prowadzi handel detaliczny i hurtowy wyrobów medycznych. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, dokonał również zgłoszenia w zakresie nabyć i dostaw wewnątrzwspólnotowych. W zakresie oferowanych usług są zabiegi hydrokolonoterapii, ozonowania jam ciała oraz autohemostransfuzji ozonowej. Do wykonywania wymienionych wyżej zabiegów Wnioskodawca stosuje już posiadane urządzenia oraz materiały jednorazowego użytku sprowadzane na bieżąco z Niemiec. Przedmiotem zainteresowania w niniejszym wniosku o interpretacje prawa są właśnie te materiały jednorazowe, na które składają się rurki plastikowe z wziernikiem do zabiegów płukania jelit, rurki plastikowe do ozonowania jam ciała, zestawy do ozonowania krwi (w ich skład wchodzi kilka elementów takich jak: butelka na krew, przewód łączący, część służąca do wkłuć dożylnych, cytrynian sodu). Pacjenci Wnioskodawcy oraz inni klienci krajowi zakupują od Wnioskodawcy te materiały, czego dowodem są wystawiane faktury i paragony fiskalne. Dostawcą tych materiałów jest niemiecka firma posiadająca certyfikat zgodności wymienionych produktów z podstawowymi wymogami dyrektywy Rady nr 93/42/EWG dotyczącej produktów medycznych. Certyfikat wystawiony został przez T. Jest to jednostka certyfikująca mianowana zgodnie z dyrektywą 93/42/EWG dotyczącą wyrobów medycznych o symbolu 0123. Z tłumaczenia przysięgłego wzmiankowego certyfikatu można wyczytać, iż producent stosuje system zarządzania jakością zgodnie z załącznikiem II.3 Dyrektywy Rady dotyczącej wyrobów medycznych 93/42/EWG zapewniający zgodność produktów z podstawowymi wymogami tejże dyrektywy na wszystkich etapach, od fazy projektu do kontroli końcowej. Dostawca udostępnił Wnioskodawcy certyfikat. Wyroby posiadają oznakowanie symbolem CE. Ponadto spełniają one definicję wyrobów medycznych zawartą w naszej krajowej ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych. Przedmiotowe wyroby medyczne należą do klasy IIa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00