Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2010, sygn. IBPBI/1/415-780/10/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-780/10/KB

sposób obliczania różnic kursowych przy ryczałcie od przychodów ewiedencjonowanych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 18 sierpnia 2010r.), uzupełnionym w dniu 29 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości występowania oraz sposobu wyceny różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości występowania oraz sposobu wyceny różnic kursowych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 27 września 2010r. Znak: IBPBI/1/415-780/10/KB, IBPP4/443-1172/10/AZ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 29 września 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż detaliczna prowadzona przez Internet dla podmiotów z Unii Europejskiej i spoza Unii. Formą opodatkowania jest ryczałt. Płatności za produkty otrzymuje przez system Paypal w GBP lub Euro w zależności od państwa z jakiego pochodzi kupujący. W tym systemie posiada konto walutowe (Euro i funt szterling). Paypal jest instytucją pieniądza elektronicznego. Zamówienia do klientów wpływają równocześnie z dokonaniem płatności, czyli nie ma poślizgu czasowego między złożeniem zamówienia, a otrzymaniem należności za zamówiony produkt. Zamówienia składane są codziennie i na tej podstawie sporządzane jest dzienne zestawienie sprzedaży. Wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej przeliczana jest na złotówki według kursu średniego NBP z dnia poprzedniego. Od każdej transakcji automatycznie Paypal pobiera opłatę za dokonanie transakcji. Wielkość tej opłaty uzależniona jest od wartości otrzymanych środków pieniężnych. Płatności gromadzone są na koncie Paypal i po jakimś czasie (uzbieraniu odpowiedniej dla Wnioskodawcy kwoty), Wnioskodawca wypłaca środki z konta Paypal na konto bankowe złotówkowe. Przed dokonaniem transferu środkó1)w na konto bankowe dokonywane jest przeliczenie waluty obcej na złotówki wg kursu Paypala. Z konta walutowego Paypal dokonywane są także inne transakcje, np. płatności za usługi hostingowi, zwroty pieniędzy za towar, który wraca od klientów (Wnioskodawca uwzględnia każdą reklamację klient ma prawo zwrócić towar do 14 dni bez podania przyczyny).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00