Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2010, sygn. IBPP2/443-653/10/RSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-653/10/RSz

prawo do korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy VAT

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2010r. (data wpływu 12 sierpnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) dokonał w 2009r. sprzedaży usług na rzecz jednego z kontrahentów (dalej Kontrahent).

W momencie świadczenia usług Kontrahent był podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Ponadto w chwili świadczenia tych usług Kontrahent nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Wierzytelności wynikające z wykonania usług były przez Spółkę wykazane jako obrót opodatkowany i podatek należny.

Wierzytelności wynikające z wykonanych na rzecz Kontrahenta usług były następnie przedmiotem umowy factoringu (dalej Umowa), zawartej z jedną ze spółek świadczących tego typu usługi (dalej Faktor). Zgodnie z Umową Faktor zobowiązał się do stałego świadczenia na rzecz Spółki usług factoringowych polegających na nabywaniu przez Faktora wierzytelności Spółki przysługujących Spółce od jej kontrahentów - nazwanych w umowie Odbiorcami. Wierzytelności te muszą przy tym spełniać warunki określone w Umowie i ogólnych warunkach factoringu (dalej OWF) obowiązujących u Faktora. Umową Faktor zobowiązał się także do świadczenia innych usług związanych z finansowaniem i obsługą wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00