Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2010, sygn. IPPB3/423-769/09-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-769/09-2/GJ

Czy wypłacona przez Spółkę Rekompensata ( zgodnie z definicją zawartą w opisie stanu faktycznego) w kwocie 1.088.083,32 zł, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako nie podlegająca ograniczeniu z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w roku jej faktycznej wypłaty?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2009r. (data wpływu 26.10.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych rekompensaty - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.10.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych rekompensaty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 21 czerwca 2008r. Spółka zawarła w formie aktu notarialnego umowę zbycia (sprzedaży) prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z prawem własności posadowionych na nich budynków ( zwanymi dalej Nieruchomością). Nieruchomość ta została pierwotnie wniesiona do Spółki w formie aportu rzeczowego, wniesionego przez jej udziałowca. Aportem nie była sama Nieruchomość, ale przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Dokonując sprzedaży Nieruchomości, Spółka stała na stanowisku, że w świetle przepisów Dyrektyw Unijnych, zbycie Nieruchomości powinno zostać opodatkowana podatkiem VAT. Konsekwentnie Spółka w akcie notarialnym, wskazała, że sprzedaje przedmiotową Nieruchomość za kwotę netto w przybliżeniu 17,7 KPLN. Do kwoty tej został naliczony podatek należny VAT w kwocie blisko 3,9 KPLN. Podatek VAT wynikający z wystawionej przez Spółkę faktury został Spółce zapłacony, a Spółka wykazała go jako podatek należny VAT w rejestrach tego podatku oraz deklaracji podatku VAT. Nabywca Nieruchomości wynikający z faktury VAT naliczony podatek odliczył od podatku należnego i poprosił o zwrot nadwyżki na rachunek bankowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00