Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2010, sygn. IPPB5/423-242/10-3/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-242/10-3/AJ

Czy w przypadku wytworzenia programu komputerowego przeznaczonego do sprzedaży, jeżeli nie jest znana w chwili rozpoczęcia sprzedaży liczba licencji na użytkowanie programu komputerowego, które zostaną udzielone w przyszłości, prawidłowym jest rozliczanie kosztów wytworzenia, stanowiących koszty uzyskania przychodu zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 24.09.1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. Nr 152 poz. 1223 z późn. zm.) do wysokości uzyskanej sprzedaży netto ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.04.2010 r. (data wpływu 23.04.2010 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wytworzeniem programu komputerowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2010 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wytworzeniem programu komputerowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) prowadzi działalność w zakresie tworzenia oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Po pozytywnym zakończeniu testów, oprogramowanie to Spółka sprzedaje przyszłym użytkownikom, udzielając im licencji na jego użytkowanie. Z chwilą podjęcia decyzji o rozpoczęciu sprzedaży licencji na wytworzony przez Spółkę program komputerowy nie jest znana liczba kopii, które zostaną sprzedane w przyszłości, co w konsekwencji uniemożliwia określenie jednostkowego kosztu wytworzenia. Moment zaliczenia w koszty oraz wysokość kosztów wytworzenia jednostkowej sprzedaży ma ogromne znaczenie dla prawidłowego określenie dochodu do opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00