Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2010, sygn. IPPP2/443-416/10-3/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-416/10-3/MM

1. Czy wyżej opisane rozliczenia bonusu miesięcznego i rocznego są prawidłowo dokumentowane fakturą VAT wystawioną przez kontrahenta z tytułu wypłaty bonusu?
2. Czy otrzymanie faktur VAT z tytułu wypłaty bonusu miesięcznego i rocznego uprawnia Spółkę do odliczenia podatku naliczonego VAT zawartego w tych fakturach?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15.06.2010r. (data wpływu 21.06.2010r.), uzupełnione pismem z dnia 12.07.2010r. (data wpływu 14.07.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.06.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek zawierał braki formalne. W związku z powyższym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 29.06.2010r., znak IPPP2/443-416/10-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji sprzętu AGD producenta niemieckiego na rynku polskim. W ramach prowadzonej działalności Spółka sprzedaje sprzęt AGD do sieci handlowych studiów kuchennych na podstawie zawartych umów. Spółka zawarła m.in. umowę handlową z kontrahentem, w której zostały szczegółowo sprecyzowane zasady wypłacania kontrahentowi bonusów za zakup sprzętu AGD. Bonusy te mają dwojaki charakter bonus miesięczny i bonus roczny i różnią się zasadami ich wypłaty. Zasady wypłaty bonusów miesięcznych są takie, że Spółka zobowiązuje się do zapłaty bonusu w wysokości określonego procentu od obrotu wykonanego w danym miesiącu na koniec każdego miesiąca kalendarzowego na podstawie faktury VAT wystawionej przez kontrahenta. Wypłata tego bonusu nie jest uzależniona od osiągnięcia konkretnego pułapu obrotu. Bonus ten nie jest również związany z żadną konkretną dostawą. Zasady wypłaty bonusów rocznych są takie, że Spółka zobowiązuje się do zapłaty bonusu w wysokości określonego procentu od obrotu rocznego za osiągnięcie przez kontrahenta wymaganego progu obrotu w roku kalendarzowym, przy czym określone są dwa progi obrotu i odpowiednie do nich dwie wysokości procentowe bonusu. Bonus roczny wypłacany jest zaliczkowo miesięcznie na podstawie faktury VAT wystawionej przez kontrahenta, a jego rozliczenie od całkowitego obrotu rocznego nastąpi po zakończeniu roku kalendarzowego. Ponadto w umowie nie ma żadnych zapisów o świadczeniu tzw. usług okołosprzedażowych (np. usługi marketingowe, promocyjne itp.), albowiem tego rodzaju usługi, o ile wystąpią będą fakturowane oddzielnie. Bonus roczny, podobnie jak bonus miesięczny, nie ma żadnego powiązania z konkretnymi dostawami, stanowi (bonus miesięczny również) dodatkową premię pieniężną za zakup sprzętu AGD od Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00