Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2010, sygn. IPPB3/423-751/10-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-751/10-2/MT

Powstanie przychodu w związku z objęciem udziałów z agio.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2010r. (data wpływu 25.10.2010r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z objęciem udziałów z agio - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.10.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z objęciem udziałów z agio.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (Spółka) jest podmiotem należącym do Grupy Handlowej E. SA. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hurtowej sprzedaży artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej poprzez sieć swoich magazynów dystrybucyjnych rozmieszczonych na terenie Całego kraju.

Spółka zamierza dokonać restrukturyzacji posiadanych aktywów. W tym celu rozważa wniesienie części swoich aktywów do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce lub za granicą (dalej SPV) i dalsze prowadzenie części swoich inwestycji za pośrednictwem SPV.

Wnoszone aktywa mogą mieć charakter wkładów pieniężnych ulub wkładów niepieniężnych w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowania część (np. aport nieruchomości).

Spółka rozważa alokowanie części wkładu na pokrycie kapitału zakładowego SPV, a część na pokrycie kapitału zapasowego SPV. W tej sytuacji, nowo wyemitowane udziały zostaną objęte przez Spółkę po wartości wyższej od wartości nominalnej lub też wartość, o którą zostanie podwyższona wartość nominalna obecnych udziałów będzie niższa niż wartość dokonanego wkładu. Podwyższenie kapitału zakładowego SPV zostanie dokonane nominalnie o kwotę stanowiącą niewielką część dokonanego przez wspólnika wkładu, natomiast pozostała znaczna część wnoszonego wkładu będzie stanowić nadwyżkę ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów (tzw. agio). Nadwyżka ta, zgodnie z przepisami prawa, zostanie przekazana na kapitał zapasowy SPV.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00