Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2010, sygn. ILPP2/443-418/10-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-418/10-2/EN

Czy w związku z regulacjami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej (Dyrektywa 112), które nie wprowadzają obowiązku posiadania dowodu doręczenia faktury korygującej, podatnik ma obowiązek stosować się do przepisów art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o podatku od towarów i usług aby skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2010 r. (data wpływu 19 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia obrotu oraz korekty podatku należnego z tytułu wystawionych faktur korygujących jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia obrotu oraz korekty podatku należnego z tytułu wystawionych faktur korygujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność w zakresie handlu towarami. w ramach działalności znaczna część towarów sprzedawana jest do sieci handlowych. Spółka wystawia dużą ilość faktur dokumentujących sprzedaż towarów oraz faktur korygujących do faktur pierwotnych. Przyczynami wystawiania faktur korygujących są np. udzielone rabaty, zwroty towarów czy też pomyłki. Faktury korygujące są z reguły wysyłane pocztą z prośbą o odesłanie podpisanego egzemplarza faktury. z reguły podpisane faktury korygujące nie są odsyłane lub odsyłane są ze znacznym opóźnieniem. Niektórzy nabywcy z kolei wyrażają zgodę tylko na przesyłanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej za pośrednictwem poczty elektronicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00