Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2011, sygn. ITPP2/443-536/11/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-536/11/EB

Nie korzystają ze zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy, w konsekwencji opodatkowane są stawką 23% podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2011 r. (data wpływu 13 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku badań psychologicznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku usług badań psychologicznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi szkołę nauki jazdy, tym samym organizuje kursy na prawo jazdy kategorii A, A1, B, B+E, C, C+E, D oraz inne szkolenia kształcenia oraz przekwalifikowania zawodowego (m.in. kursy ADR, kursy kwalifikacji wstępnej, kursy obsługi wózków jezdniowych). Usługi te (z wyłączeniem kursów na prawo jazdy kat. A1, A) są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), gdyż są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan również działalność psychologiczną. Posiada Pan pracownię psychologiczną, która zajmuje się przeprowadzaniem badań psychologicznych (m.in. badania kierowców). Badaniom poddawane są osoby ubiegające się o prawo jazdy kat. C, C+E, D, osoby będące w trakcie szkolenia na kwalifikację wstępną oraz osoby, które ukończyły szkolenie okresowe kierowców. Niniejsze badania psychologiczne są wymagane przepisami prawa i są niezbędne do ukończenia danego rodzaju szkolenia czy też uzyskania odpowiednich uprawnień po przebytym szkoleniu, czyli osoby zdobywające lub weryfikujące kwalifikacje zawodowe oraz przekwalifikowujące się zawodowo. Z uwagi na to, iż badania psychologiczne są nieodzownym elementem prowadzonych szkoleń, zwolnionych od podatku, również w stosunku do badań psychologicznych można zastosować stawkę zw, ponieważ jest to usługa ścisłe związana z usługami przekwalifikowania zawodowego (kursami prawa jazdy oraz innymi szkoleniami). Zatem dokumentując wykonaną usługę przeprowadzonych badań psychologicznych, wystawia Pan fakturę ze stawką zw, a jako podstawę zwolnienia podaje art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00