Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.07.2011, sygn. ITPB1/415-428a/11/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-428a/11/MR

Czy instrumenty finansowe opisane wyżej są instrumentami pochodnymi w myśl art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i od zysków z działalności inwestycyjnej na tejże platformie należy się podatek 19%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2011 r. (data wpływu 8 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 30 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transakcji dokonywanych na instrumentach finansowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transakcji dokonywanych na instrumentach finansowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza założyć rachunek inwestycyjny u brokera instrumentów pochodnych zarejestrowanego w państwie Izrael i tam posiadającego siedzibę. Kwestie prawnego funkcjonowania brokera reguluje tamtejsza jurysdykcja, podatek dochodowy od zysków kapitałowych Wnioskodawca zamierza odprowadzać z tytułu tej działalności w Polsce. Broker posiada bardzo nietypowy interfejs użytkownika. Przedmiotem transakcji na jego platformie są opcje krótkoterminowe (nawet kilkusekundowe) na pary walutowe lub na dostarczany przez brokera indeks walutowy oparty na USD. Czas życia opcji oraz moment ich wypłaty broker wizualizuje inwestorowi za pomocą obrazków, które mogą kojarzyć się z branżą hazardową. Z uwagi na ten fakt w dalszej części niniejszego opisu proces zawierania transakcji wraz z wizualizacją Wnioskodawca nazywa "graniem", a samą platformę transakcyjną nazywa "grą". Wskutek często używania wyrażenia "gra na giełdzie" używa wyrazu "gra" do opisu całego procesu inwestowania w instrument finansowy. Poniżej naniesioną definicję "gry" należy traktować jednocześnie jako regulamin dostarczany użytkownikom platformy brokerskiej. Sam broker oferujący ów instrument finansowy nie nazywa żadnej z oferowanych przez siebie platform inwestycyjnych "grą", jednak Wnioskodawca będzie nazywał jego platformę inwestycyjną "grą" właśnie żeby nie używać dłuższego, ale właściwszego sformułowania: "platforma inwestycyjna instrumentów pochodnych rynku walutowego". Definicja gry jest następująca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00