Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2011, sygn. ITPB3/423-468/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-468/11/PS

Czy wstępna opłata leasingowa uiszczana w sposób opisany w stanie faktycznym, tj. w trzech zaliczkach, stanowi koszt uzyskania przychodu jednorazowo w momencie oddania przedmiotu leasingu do użytkowania, czy powinna być rozliczana w czasie przez cały okres trwania leasingu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2011 r. (data wpływu 14 września 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2011 r. (data wpływu 28 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej związanej z zawartą umową leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej związanej z zawartą umową leasingu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność, której podstawowym przedmiotem jest transport kolejowy towarów. Spółka zawarła umowy leasingu na lokomotywy, które dla potrzeb bilansowych traktuje jako leasing finansowy, natomiast dla potrzeb podatkowych jako leasing operacyjny (wartość przedmiotu leasingu jest amortyzowana przez finansującego). Zgodnie z umową Spółka zobowiązana jest do zapłaty wstępnej raty (opłaty) leasingowej w wysokości 10% wartości przedmiotu leasingu, przy czym ustalono, że zostanie ona uiszczona w trzech zaliczkach, zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy. Ponadto zgodnie z zapisami umowy całość opłaty wstępnej (wszystkie trzy zaliczki) powinny być zapłacone przed planowanym odbiorem lokomotyw. Zdarza się jednak, że faktyczna zapłata trzeciej zaliczki następuje już po przekazaniu lokomotyw do użytkowania. Zgodnie z umową wartość netto opłaty wstępnej stanowi w całości spłatę części wartości przedmiotu leasingu (rata kapitałowa). Umowa nie zawiera zapisu, iż uiszczenie wszystkich trzech zaliczek składających się na opłatę wstępną jest warunkiem wydania przedmiotu leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00