Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.03.2011, sygn. IBPBI/1/415-35/11/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-35/11/KB

sposób rozliczania różnic kursowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 12 stycznia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi oraz świadczy usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Towar handlowy, w większości przypadków, kupowany jest od dostawców zagranicznych, a faktury potwierdzające te transakcje otrzymuje w walucie obcej, najczęściej w euro. Faktury sprzedażowe również wystawia w walucie obcej. Płatność za towar dokonywana jest w walucie obcej na rachunek walutowy prowadzony w banku polskim. Bank, z którego usług Wnioskodawca korzysta kilka razy dziennie podaje wyceny walut obcych. Wnioskodawca zamierza, zarówno wpływy jak i wypływy środków na/z rachunku walutowego za zapłatę za faktury, wyceniać wg kursu faktycznie zastosowanego: wpływy na rachunek bankowy jako zapłata za faktury po kursie sprzedaży banku, a wypływy z rachunku bankowego po kursie zakupu banku, z którego usług Wnioskodawca korzysta. Kurs faktycznie zastosowany przez Wnioskodawcę nie różni się więcej niż o +/- 5% od kursu ogłaszanego przez NBP. Na wyciągu bankowym nie ma informacji, po jakim kursie dokonano operacji bankowej, a wyceny walut dokonywane są kilka razy w ciągu dnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00