Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2011, sygn. ILPB1/415-44/11-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-44/11-2/IM

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2011 r. (data wpływu 11 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przy prowadzeniu lombardu, kantoru w przypadku pożyczek pod zastaw będzie zatrzymywał zastawione przedmioty, złoto, pierścionki, telefony itp. do momentu spłaty pożyczki. Jeśli w terminie pożyczka nie zostanie spłacona odpowiedni zastaw przechodzi na Jego własność i może go odsprzedać z zyskiem. Przedmioty, które przechodzą na własność Wnioskodawcy księguje w momencie przejścia na własność jako towary handlowe, natomiast kiedy zostaną sprzedane księguje jedynie przychód (księguje dodatnią różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży, a kwotą udzielonej pożyczki) w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jeśli kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokrywa wysokości udzielonej pożyczki księguje różnice jako pozostałe koszty (strata).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00