Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2011, sygn. ILPP2/443-725/11-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-725/11-2/MR

Czy w przypadku otrzymania od firmy leasingowej faktury Spółka ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony, wynikający z faktury VAT dokumentującej przekazanie środków trwałych na podstawie umowy leasingu zwrotnego o charakterze finansowym pomimo, że firma miała prawo do wystawienia faktury VAT marża na podstawie art. 120 ust. 10 ustawy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest jednoosobową Spółką Skarbu Państwa i świadczy w zdecydowanej większości czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W celu poprawy kondycji finansowej Spółka planuje (zdarzenie przyszłe) zawrzeć umowę leasingu zwrotnego o charakterze leasingu finansowego. Powyższa transakcja polega na sprzedaży przez Spółkę składników rzeczowych aktywów trwałych i jednoczesnym przejęciu w leasing tych środków trwałych. Na podstawie tej umowy Spółka dokona sprzedaży firmie leasingowej używanych środków trwałych ze zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy oraz opodatkowanych stawką podstawową 23%. Następnie firma leasingowa przekazuje uprzednio nabyte składniki rzeczowe aktywów do używania Spółce na zasadach leasingu zwrotnego finansowego. W wyniku tej umowy, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w leasingu dokonywać będzie korzystający. Firma leasingowa po wstępnych ustaleniach wystawi fakturę VAT ze stawką podstawową nie korzystając z prawa do wystawienia faktury VAT marża.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00