Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.11.2011, sygn. ILPP2/443-1217/11-3/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1217/11-3/AD

Czy w opisanym wyżej przypadku, zarówno w obecnym stanie prawnym jak i w stanie prawnym, który zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2013 r., Spółka, leasingując samochody osobowe oddane następnie spółkom zależnym w odpłatne używanie na podstawie umów najmu długoterminowego, będzie mogła odliczyć 100% podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych na Spółkę przez leasingodawcę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2011 r. (data wpływu 18 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w stanie prawnym, który zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2013 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w stanie prawnym, który zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej Spółka) zamierza zawrzeć szereg umów leasingu operacyjnego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących samochodów osobowych. Następnie za zgodą leasingodawcy (podmiotu będącego właścicielem samochodów), Spółka zamierza przekazać leasingowane samochody osobowe spółkom zależnym w odpłatne używanie na podstawie umów najmu długoterminowego. Spółkom zależnym nie będzie przysługiwało prawo pierwokupu samochodów, co oznacza, że po zakończeniu umów najmu długoterminowego spółki zależne zwrócą Spółce samochody osobowe. W dalszej kolejności Spółka zwróci część samochodów leasingodawcy, zaś wybraną część samochodów wykupi (korzystając z przysługującego jej prawa pierwokupu) po cenie ustalonej w umowie leasingu operacyjnego. Wykupione przez Spółkę samochody osobowe zostaną przeznaczone do dalszej odsprzedaży (wykupione samochody nie będą wykorzystywane w bieżącej działalności gospodarczej Spółki, lecz będą stanowiły towar handlowy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00