Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2011, sygn. ILPP2/443-1305/11-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1305/11-2/AK

Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej przeprowadzonych transakcji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2011 r. (data wpływu 9 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej przeprowadzonych transakcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej przeprowadzonych transakcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na terenie szpitala jest zamontowany automatyczny system parkingowy. Osoby wjeżdżające na teren szpitala (poza osobami uprawnionymi posiadającymi służbowe karty wjazdowe) pobierają automatycznie wydawany bilet. Przy wyjeździe na podstawie biletu system komputerowy automatycznie nalicza opłatę uzależnioną od czasu parkowania na terenie jednostki oraz rejestruje transakcję przy użyciu urządzenia fiskalnego (drukarki fiskalnej). Wyjeżdżający płacą gotówką w portierni szpitala i otrzymują paragon fiskalny. Opłacony bilet pozwala na otwarcie szlabanu. Przy użyciu programu parkingowego drukowane są fiskalne raporty dobowe oraz raporty miesięczne sprzedaży, na podstawie których określana jest wysokość podatku należnego. Usługi parkingowe opodatkowane są 23% stawką VAT. Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie rejestrującej powstał w szpitalu od dnia 6 maja 2005 r. W szpitalu zainstalowane są cztery urządzenia fiskalne (plus jedna kasa rezerwowa) do ewidencjonowania obrotu: za usługi medyczne, za usługi ksero, za żywienie oraz za parkowanie na terenie szpitala. Szpital zamierza uzupełnić system parkingowy o automatyczną kasę biletową. Jej działanie polega na odczycie danych z biletu parkingowego osoby wyjeżdżającej, naliczeniu i pobraniu opłaty. Opłata może być wnoszona w bilonie lub banknotach. W przypadku nadpłaty kasa automatycznie wydaje resztę. W skład kasy automatycznej wchodzi moduł rejestrujący wszystkie przeprowadzone transakcje przy jej użyciu z możliwością drukowania zestawień sprzedaży za dowolnie wybrany okres. Kasa nie jest natomiast wyposażona w moduł rejestrujący (ewidencjonujący), który spełniałby funkcją kasy fiskalnej. Opłacony bilet w kasie automatycznej pozwoli na otwarcie bramy wyjazdowej. Jednocześnie w portierni szpitala nadal funkcjonować będzie drukarka fiskalna. W przypadku zapłaty gotówką w portierni (poza kasą automatyczną) transakcja zostanie automatycznie zafiskalizowana i w tym zakresie system będzie funkcjonował jak dotychczas, czyli zostanie wydany paragon fiskalny, wydrukowany raport dobowy oraz raport miesięczny. Wszystkie pozostałe kasy fiskalne będą również funkcjonowały w dotychczasowy sposób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00