Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2011, sygn. ILPP2/443-1341/11-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1341/11-2/SJ

Czy Domy Pomocy Społecznej stosując obrót bezgotówkowy jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Domu Pomocy Społecznej, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży usług przy zastosowaniu kas rejestrujących jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży usług przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca Dom Pomocy Społecznej, jest samorządową jednostką budżetową.

Do dnia 28 lutego 2006 r. był czynnym podatnikiem podatku VAT i do tego czasu prowadził ewidencję obrotu na kasie rejestrującej. Na kasie ewidencjonowana była sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, oprócz wpłat mieszkańców za pobyt, które to czynności były zwolnione z ewidencjonowania na kasie (§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących).

Od dnia 1 marca 2006 r. jednostka jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynności prowadzone przez Wnioskodawcę (PKWiU 87) objęte są co do zasady zwolnieniem z podatku VAT (art. 43 ust. 1 pkt 22 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług). Sporadyczna sprzedaż usług opodatkowanych na rzecz osób fizycznych nie przekroczyła i nie przekroczy kwoty 40.000 zł obrotu w roku podatkowym. Za świadczone usługi wystawiane są imienne rachunki. Z wystawionych rachunków, jak i z dowodów wpłat jednoznacznie wynika jakiej transakcji (usługi) zapłata dotyczyła. Wszystkie wpłaty należności z tytułu świadczonych usług w całości (od mieszkańca z konta depozytowego od ZUS, KRUS, od ośrodków pomocy społecznej) są dokonywane bezgotówkowo, za pośrednictwem banku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00