Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2011, sygn. ILPB1/415-1362/10-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1362/10-2/TW

1. Czy wartość udziału kapitałowego wspólnika zbywającego swój udział na mocy Umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, przychód z tego tytułu można potraktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, czyli ze źródła opisanego w art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować 19% podatkiem liniowym łącznie z innymi przychodami z tego samego źródła?
2. Czy w sytuacji opisanej w pytaniu 1 Wnioskodawczyni może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przypadającą jej na zasadzie wspólnoty majątkowej małżeńskiej 1/2 wartości wkładu niepieniężnego wniesionego do przedmiotowej spółki jawnej przez ówczesnego męża?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 30 czerwca 2010 roku Wnioskodawczyni dokonała przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika i wystąpiła ze spółki jawnej działającej pod firmą X spółka jawna na mocy Umowy przeniesienia praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej. Umowa spółki jawnej, zgodnie z wymogami art. 100 Kodeksu spółek handlowych, zawiera postanowienie zezwalające na zbycie przez wspólnika ogółu praw i obowiązków. Ponadto pozostali wspólnicy w formie stosownej uchwały wyrazili zgodę na przeniesienie ogółu praw i obowiązków przez Wnioskodawczynię.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00