Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2011, sygn. IBPBI/1/415-91/11/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-91/11/KB
sposób rozliczania różnic kursowych kurs faktycznie zastosowany
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 24 stycznia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania różnic kursowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 stycznia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca, jako komandytariusz, uzyskuje dochody z udziału w spółce komandytowej. Spółka ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze na podstawie ksiąg rachunkowych, jednakże różnice kursowe ustalane są metodą podatkową. Firma zasadniczo korzysta z jednego rachunku walutowego. Waluty obce trafiające na rachunek, pochodzą głównie z zapłaty należności w walucie. Waluty te nie są odsprzedawane bankowi prowadzącemu ten rachunek, lecz służą potrzebom jednostki, przeznaczone są do regulowania zobowiązań za zakupione towary i usługi oraz spłatę rat i odsetek od zaciągniętych kredytów walutowych. W razie potrzeby część środkó1)w jest przelewana na konto złotówkowe po kursie negocjowanym z bankiem. Bank nie informuje jednostki o kursie stosowanym w momencie wpływu/rozchodu środkó2)w na i z jej rachunku walutowego. W obrębie dnia bank kilkakrotnie zmienia tabelę kursów. Dla przeliczania operacji spółka przyjęła zasadę przeliczania walut w oparciu o średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty należności/zobowiązań, jako kurs faktycznie stosowany, zarówno dla celów podatkowych i dla celów księgowych (art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Wnioskodawca zaznacza, że wpływy z tytułu należności na rachunek walutowy spółki stanowią około 90% przychodów firmy, która dokonuje sprzedaży wyprodukowanych w Polsce towarów prawie wyłącznie za granicę. Zakupy materiałów do produkcji również dokonywane są za granicą i wydatki na nie stanowią ponad 80% zobowiązań regulowanych z konta walutowego. Przy wycenie walut spółka korzysta z metody FIFO.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right