Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2011, sygn. IBPP2/443-750/11/UH, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-750/11/UH

prawo do korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych należności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2011r. (data wpływu 27 czerwca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych należności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w m.in. zakresie korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych należności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W miesiącu lutym 2011r. zarząd spółki podjął decyzję o skorygowaniu podatku należnego VAT z tytułu dostawy towarów w okresie III-IV/2009r. na rzecz swojego wierzyciela. Ponieważ wierzytelności te nie zostały uregulowane w ciągu 180 dni od upływu terminu płatności określonego na fakturze, ich nieściągalność spółka uznała za uprawdopodobnioną. Zgodnie z art. 89a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jednym z warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi na złe długi jest fakt, aby wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty byli podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. W związku z powyższym dnia 18.02.2011r. spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że dłużnik posiada status podatnika VAT czynnego. Do wniosku załączono kserokopię wniesionej opłaty skarbowej w wysokości 21,00 zł. Do dnia 25.05.2011r. spółka nie otrzymała od organu podatkowego zaświadczenia stwierdzającego status podatnika VAT czynnego" dłużnika, jak również nie otrzymała pisemnej odmowy wydania takiego zaświadczenia. Ponieważ powyższe zaświadczenie bądź też jego odmowa nie zostały wydane w ustawowym terminie, Spółka uznała iż, wierzyciel ten na dzień 25.05.2011r. tj. na moment złożenia deklaracji VAT-7 za m-c kwiecień 2011r. jest zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Biorąc pod uwagę zaistniałe fakty, jak również spełnienie pozostałych warunków wynikających z art. 89a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka dokonała korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc kwiecień 2011r. O tej czynności został powiadomiony dłużnik oraz właściwy dla niego urząd skarbowy w ciągu 7 dni od dnia dokonania powyższej korekty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00