Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2011, sygn. IBPP4/443-1447/11/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-1447/11/EJ

odliczenie przez Wnioskodawcę podatku naliczonego związanego z czynnościami podlegającymi VAT jak i niepodlegającymi VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2011r. (data wpływu 26 września 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących modernizacji i przebudowy budynków Teatru - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących modernizacji i przebudowy budynków Teatru.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi studia wyższe na Wydziałach w K., W. i B. Wnioskodawca przeprowadza modernizację i przebudowę budynków we W. i B. W wyremontowanych budynkach Wnioskodawca prowadzić będzie działalność dydaktyczną polegającą na kształceniu studentów na poziomie wyższym, która zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 b) ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniona z tego podatku. Częścią procesu dydaktycznego w uczelni teatralnej jest przedstawienie dyplomowe, które musi być zaprezentowane przed publicznością. Jest to warunek konieczny, aby student otrzymał dyplom ukończenia szkoły wyższej. Przedstawienia dyplomowe są prezentowane na różnych festiwalach, w teatrach, często odpłatnie jako usługa kulturalna zgodnie z art. 43 ust. 1 poz. 33a) - zwolniona z VAT, oraz na scenie Szkoły Teatralnej. Jeżeli spektakl jest prezentowany na scenie Szkoły Teatralnej, uczelnia sprzedaje bilety wstępu, które są opodatkowane podatkiem VAT aktualnie 8%.Wnioskodawca prowadzi taką działalność także w innych miejscach i część tej działalności, oprócz sprzedaży biletów wstępu, także jest opodatkowana podatkiem VAT (np. wynajem pomieszczeń, itp.). Udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem wyniósł w 2010r. 30% i w takiej proporcji Wnioskodawca odlicza obecnie naliczony podatek VAT od zakupów związanych ze spektaklami dyplomowymi które zalicza do zakupów dotyczących sprzedaży mieszanej. Dochody ze sprzedaży biletów wstępu, zwłaszcza w B., są bardzo niewielkim ułamkiem innych dochodów własnych Wnioskodawcy, a jeszcze mniejszym, jeżeli weźmie się pod uwagę całą działalność Wnioskodawcy kształcenie studentów finansowane z dotacji budżetowej całkowicie zwolnione z VAT. W przebudowanych budynkach jedyną działalnością opodatkowaną będzie sprzedaż biletów wstępu na spektakle dyplomowe. Dochody z tej sprzedaży stanowią zaledwie ułamek (dużo mniej niż 2%) całej działalności, która będzie tam prowadzona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00