Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.05.2011, sygn. IPPP3/443-202/11-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-202/11-2/SM

Zwolnienie świadczonych usług w zakresie fizjoterapii.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2011 r. (data wpływu 07.02.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia świadczonych usług w zakresie fizjoterapii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.02.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia świadczonych usług w zakresie fizjoterapii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą O. W ramach prowadzonej działalności świadczy usługi w zakresie fizjoterapii związane z ochroną zdrowia ludzkiego. Usługi fizjoterapeutyczne świadczone są odpłatnie przez nią lub współpracujących fizjoterapeutów w prywatnym ośrodku oraz w ramach wizyt domowych.

Zawód fizjoterapeuty zaliczany jest do grupy innych zawodów medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z póżn. zm.). Zgodnie z obowiązującymi przepisami za fizjoterapeutę uznawana jest osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku fizjoterapia i uzyskała tytuł licencjata lub magistra na tym kierunku, ukończyła studia wyższe na kierunku rehabilitacja ruchowa i uzyskała tytuł magistra rehabilitacji na tym kierunku, ukończyła szkołę policealną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskała dyplom technika fizjoterapii. Oświadcza, że w 1992 roku ukończyła studia wyższe na kierunku rehabilitacji ruchowej i uzyskał tytuł magistra rehabilitacji ruchowej. Posiada także specjalizację II stopnia z rehabilitacji ruchowej uprawniającą do badania pacjenta dla potrzeb planowania procesu fizjoterapii oraz tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej ze specjalnością fizjoterapia. Wszyscy fizjoterapeuci współpracujący z ośrodkiem posiadają odpowiednie wykształcenie zawodowe oraz dodatkowe kwalifikacje zdobyte w trakcie podyplomowych szkoleń prowadzonych w Polsce i za granicą. Z firmą O. współpracuje obecnie 11 fizjoterapeutów, 2 magistrów rehabilitacji ruchowej, 5 magistrów fizjoterapii, 2 fizjoterapeutów z tytułem licencjata fizjoterapii, 2 techników fizjoterapii. Fizjoterapeuci współpracujący z nią prowadzą indywidualną działalność gospodarczą i wystawiają rachunek za świadczone usługi. Jeden z fizjoterapeutów zatrudniany jest w miarę potrzeby na kilka godzin miesięcznie w ramach umowy zlecenia. Wysokie kwalifikacje zawodowe zespołu zapewniają dobrą skuteczność prowadzonej terapii i przyspieszają powrót pacjentów do sprawności. Świadczą usługi służące profilaktyce i zachowaniu zdrowia. Prowadzą terapię małych dzieci z zaburzeniami prawidłowego rozwoju ruchowego oraz dzieci z wadami postawy zapobiegając powstawaniu wtórnych dysfunkcji układu ruchu. Pod opieką ośrodka znajduje się duża liczba osób z nabytymi lub wrodzonymi wadami narządu ruchu lub ze skoliozami wymagającymi prowadzenia wieloletniej terapii. Prowadzą także fizjoterapię osób po urazach i zabiegach operacyjnych. Działania fizjoterapeutyczne podejmowane w wymienionych grupach służą przywracaniu i poprawie zdrowia. Znaczącą grupę pacjentów zgłaszających się do ośrodka stanowią osoby z postępującymi schorzeniami (np. dzieci z zanikiem mięśni), osoby po przebytym urazie czaszkowo-mózgowym, czy udarze, u których pełny powrót do zdrowia nie jest możliwy, a prowadzona terapia ma na celu przywrócenie maksymalnej samodzielności i niezależności oraz zminimalizowanie skutków społecznych schorzenia. Dodatkowym celem podejmowanych działań jest edukacja rodziny związana z właściwą pielęgnacją osoby niepełnosprawnej oraz pomoc w doborze odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego. Wszystkie wymienione powyżej działania służą profilaktyce, zachowaniu oraz przywracaniu i poprawie zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00