Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2011, sygn. IPPB4/415-695/11-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-695/11-2/MP

Czy w przypadku, gdy przeszkolona według powyższych zasad osoba przepracuje u pracodawcy rok na stanowisku motorniczego i zostanie jej umorzona połowa kosztów szkolenia od tej części, czyli części sfinansowanej przez pracodawcę, powinna zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 09.09.2011 r. (data wpływu 12.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia przez pracodawcę połowy kosztów szkolenia pracownika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia przez pracodawcę połowy kosztów szkolenia pracownika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni zawarła z przyszłym pracodawcą umowę, na podstawie której zobowiązała się do odbycia kursu motorniczych. Kandydatka na pracownika zobowiązała się do odbycia kursu oraz do zatrudnienia się u pracodawcy po zdaniu egzaminu i uzyskaniu pozwolenia na kierowanie tramwajem. Osoba przeszkolona dokonuje płatności za kurs w 12 miesięcznych ratach, stanowiących 50% opłaty za kurs. W przypadku nieukończenia kursu lub niepodjęcia pracy, bądź nieprzepracowania pełnego roku jako motorniczy, czy nałożeniu przez pracodawcę kar porządkowych (nagana, upomnienie) u pracodawcy, kandydat na motorniczego jest zobowiązany do bezzwłocznego zapłacenia za cały kurs (6 tyś zł). Gdy osoba ta przepracuje u pracodawcy na stanowisku motorniczego rok i spełni ww. warunki, połowa kosztów szkolenia jest umarzana (3 tyś. zł). W konsekwencji koszt kursu motorniczego dla pracownika jest niższy o 50% od ceny rynkowej. Pracownik po przepracowaniu roku bez kar porządkowych uzyskał prawo do umorzenia 50% opłaty za kurs, jednak pracodawca twierdzi, że umorzenie w kwocie 3 tyś. zł powoduje przychód u pracownika w kwocie 3 tyś zł i jest podstawą do naliczenia podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00