Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2011, sygn. IPPB4/415-850/11-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-850/11-2/JK

Rozszerzenie ustawowej wspólności majątkowej nie stanowi nabycia lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca bowiem nabył lokal mieszkalny w 2004 r. Zatem sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. W związku z faktem, iż sprzedaż lokalu nie stanowi źródła przychodu Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z tej sprzedaży. Bezprzedmiotowa jest więc analiza czy przy ustalaniu kwoty podatku Wnioskodawcy przysługuje prawo pomniejszenia osiągniętego przychodu o 1/2 wartości zakupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2011 r. (data wpływu do BKIP w Płocku 21.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 13 kwietnia 2004 roku małżonka Wnioskodawcy, Lucyna A., nabyła na podstawie aktu notarialnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego za cenę 80.000 zł. Jak zaznaczono w akcie, zakup został przeprowadzony za fundusze nie podlegające wspólności ustawowej małżeńskiej. Przez cały okres trwania związku małżeńskiego małżonkowie pozostawali i nadal pozostają w ustawowej wspólnocie majątkowej. W dniu 21 lipca 2009 r. aktem notarialnym małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską, na podstawie której rozszerzyli obowiązującą ich majątkową wspólność ustawową na majątek nabyty przez któregokolwiek z małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego. Tym samym Wnioskodawca nabył prawo do 1/2 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, o którym mowa powyżej. W dniu 27 listopada 2009 r. aktem notarialnym nastąpiło przeniesienie własności lokalu na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Na tej podstawie Sąd Rejonowy wydzielił z budynku samodzielny lokal mieszkalny i założył dla niego nową księgę wieczystą, w dziale drugim wpisując jako właścicieli Wnioskodawcę i Jego żonę na prawach wspólności ustawowej. W dniu 29 lipca 2011 r. małżonkowie sprzedali opisywane mieszkanie za cenę 180.000 zł. Połowa dochodu z tego tytułu przypada żonie, która ze względu na okres jego posiadania przed sprzedażą zwolniona jest z podatku dochodowego z tytułu tej sprzedaży. Druga połowa dochodu przypadła na Wnioskodawcę. Podatek z tego tytułu zostanie obliczony i wykazany w zeznaniu PIT-39 za 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00