Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.01.2012, sygn. ITPP3/443-92/09/11-S/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-92/09/11-S/JK

Spółka jest podatnikiem, który winien naliczać i opłacać akcyzę od energii elektrycznej zużytej na cele inne niż zwolnione, czyli m.in. zasilanie urządzeń inwentarskich na fermie, mieszadeł i pomp stosowanych przy produkcji biogazu, oświetlenia obiektów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2198/10 - po ponownej analizie stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku z dnia 21 kwietnia 2009 r. (data wpływu 24 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia 24 października 2011 r. oraz z dnia 10 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2009 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem rolnym zajmującym się w głównej mierze chowem i hodowlą trzody chlewnej. Do prowadzenia tego typu działalności Spółka wykorzystuje szereg budynków i budowli inwentarskich oraz maszyn i urządzeń, które zasilane są energią elektryczną. Generalnie energia elektryczna, za wyjątkiem przypadku opisanego poniżej, pochodzi z sieci elektroenergetycznej. Spółka łącznie posiada 47 obiektów, które posiadają system pomiarowy, i które traktowane są jako miejsca poboru/zakupu energii elektrycznej. Energia elektryczna nabyta, w sposób opisany powyżej nie podlega późniejszej odsprzedaży - dystrybucji, stąd Wnioskodawca jest w tym przypadku odbiorcą końcowym. Jedną z dodatkowych działalności Spółki jest także prowadzenie biogazowni rolniczych. W chwili obecnej Wnioskodawca posiada 4 biogazownie o mocy 3,481 MWel. Instalacje te wykorzystywane są do produkcji biogazu oraz późniejszej jego utylizacji w module kogeneracyjnym (silniku spalinowym zagregowanym z generatorem prądu). Proces ten powoduje m.in. generowanie energii elektrycznej. Na wytwarzanie energii elektrycznej w biogazowniach rolniczych, w tzw. odnawialnym źródle energii, Spółka uzyskała koncesję. Wnioskodawca wskazuje, iż pomimo faktu, że koncesja wydana jest dla podmiotu, jakim jest Spółka, dotyczy konkretnego źródła energii powiązanego z lokalizacją. Instalacja elektryczna biogazowni połączona jest z istniejącymi instalacjami budynków gospodarczych Spółki, a także z systemem elektroenergetycznym za pomocą opomiarowanych łączy. Przyjęte rozwiązania techniczne pozwalają na następujące wykorzystywanie wyprodukowanej energii elektrycznej:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00