Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2012, sygn. ITPB2/415-913/08/12-S/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-913/08/12-S/IB

Czy w wypadku podjęcia przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. uchwały o zwrocie dopłat zwrócone dopłaty należy zaliczyć do przychodów wspólników (w tym Pana) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 września 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 578/11 stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2008 r. (data wpływu 25 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki kapitałowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki kapitałowej.

Wezwaniem z dnia 4 grudnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie zdarzenia przyszłego.

Pismem z dnia 18 grudnia 2008 r. uzupełniono wniosek w ww. zakresie.

W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan wspólnikiem spółki jawnej. Spółka ta nie ma osobowości prawnej, a podatnikami podatku dochodowego są jej wspólnicy. Zatem do opodatkowania uzyskanych dochodów wspólników spółki jawnej jako osób fizycznych zastosowanie ma ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z powodów organizacyjnych postanowiono połączyć spółkę jawną, której jest Pan jednym z dwóch wspólników ze spółką z o.o. Połączenie ma nastąpić poprzez objęcie przez spółkę jawną udziałów w spółce z o.o. w zamian za wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki jawnej. W chwili obecnej (przed wniesieniem aportu) udziałowcami spółki z o.o. są: osoba fizyczna i spółka jawna. Kilka lat temu obaj udziałowcy zgodnie z umową spółki z o.o. oraz stosowną uchwałą wnieśli dopłaty zwrotne do kapitału. Wraz z objęciem przez spółkę jawną udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny zmieni się proporcja udziałów dotychczasowych udziałowców a spółka jawna nabędzie prawo do dopłat zwrotnych do kapitału wniesionych przez dotychczasowych wspólników, w proporcji większej niż uprzednio. Prawo do zwrotu dopłat jest prawem majątkowym, ściśle związanym z posiadaniem udziałów przez wspólnika, co oznacza, że w wypadku objęcia nowych udziałów przez dotychczasowego wspólnika lub w wypadku nabycia istniejących już udziałów od dotychczasowego wspólnika, prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat przechodzi na aktualnego wspólnika w proporcji do posiadanych udziałów. Zgodnie bowiem z art. 179 § 2 kodeksu spółek handlowych oraz w myśl § 9 pkt 5 umowy Spółki zwrot dopłat powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom. Zdaniem doktryny prawa handlowego zwrot dopłat następuje zawsze na rzecz aktualnych wspólników wpisanych do księgi wspólników prowadzonej przez spółkę.

Połączenie spółki jawnej ze spółką z o.o. ma nastąpić poprzez objęcie przez spółkę jawną udziałów w spółce z o.o. w zamian za wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki jawnej. Oznaczać to może wyłącznie, że nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. a udziały w podwyższonym kapitale obejmie spółka jawna i pokryje je aportem w postaci przedsiębiorstwa. Nie jest planowana likwidacja spółki jawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00