Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2012, sygn. ITPP3/443-86/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-86/12/RS

Spółka jako Zakład energochłonny może korzystać ze zwolnienia od akcyzy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2012 r. (data wpływu 2 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zastosowania zwolnienia do miału węglowego zakupionego dla potrzeb zakładu energochłonnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2012 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zastosowania zwolnienia do miału węglowego zakupionego dla potrzeb zakładu energochłonnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność wielobranżową, m. in. zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, roboty budowlane, wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych, pozostałych instalacji oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych, które realizowane jest w oparciu o koncesje wydane przez Urząd Regulacji Energetyki na wytwarzanie i przesył energii cieplnej. Działalność ta wykonywana jest przez wyodrębniony dział ciepłownictwa, mogący stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania. Zadanie wytwarzania i przesyłania energii cieplnej do celów grzewczych realizowane jest na potrzeby następujących odbiorców: wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowej, szkół, urzędu miejskiego, przedsiębiorstw i indywidualnych odbiorców. Energia cieplna wywarzana jest zarówno w kotłowniach gazowych oraz w kotłowniach opalanych miałem węglowym. Udział zakupu wyrobów węglowych w wartości sprzedanej przekracza 10% w skali roku poprzedzającego rok, w odniesieniu do którego jest ustalony procentowy udział. W 2011 r. sprzedaż energii cieplnej wynosiła 2.801.600,79 zł, natomiast koszt zakupu 716.967,10 zł, co stanowi 25,59%. Dział ciepłownictwa jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo, stanowiącą zespół składników materialnych oraz niematerialnych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze wytwarzania i przesyłania energii cieplnej do celów grzewczych. Wyodrębnienie organizacyjne działu ciepłownictwa ma odzwierciedlenie w regulaminie organizacyjnym i schemacie organizacyjnym Spółki, który podlega kierownikowi działu eksploatacyjnego. Dział jest również wyodrębniony finansowo ewidencja prowadzona jest w jednym programie finansowo-księgowym, a w planie kont konta są tak wyodrębnione, że dla każdej działalności istnieje możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Dla działalności ciepłowniczej istnieje również możliwość sporządzenia sprawozdania finansowego. Dla tej działalności prowadzony jest także osobny rachunek bankowy i ewidencja środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00