Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2012, sygn. ITPB2/415-1002/11/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1002/11/ENB

Czy spłata na rzecz zapisobierców stanowi koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży lokalu mieszkalnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2011 r. (data wpływu 7 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W maju 2008 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni. Zmarły zostawił testament na mocy którego Wnioskodawczyni została jedynym spadkobiercą majątku. Jednocześnie Wnioskodawczyni została zobowiązana na mocy testamentu do dokonania zapisów na rzecz konkubiny ojca w postaci przeniesienia na nią własności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkaniowego położonego w S. oraz ustanowienia dla niej nieodpłatnej dożywotniej służebności polegającej na korzystaniu z całej niezabudowanej nieruchomości (budynek gospodarczy i plac o pow. 1500 m) położonej w M. . Konkubina zaś na mocy testamentu została zobligowana do sprzedaży mieszkania w S., a następnie wypłacenia członkom rodziny zmarłego ojca Wnioskodawczyni łącznie 60.000 zł. W wyniku długoletnich zawiłych procesów sądowych, Wnioskodawczyni zawarła z konkubiną ojca prawomocną już Ugodę Sądową w której ustalono, że konkubina ojca zwolni Wnioskodawczynię z obowiązku przeniesienia na nią prawa własności do mieszkania w S. i ustanowienia służebności na jej rzecz w M., w zamian za wypłacenie tytułem odszkodowania za zrzeczenie się ww. roszczeń testamentowych kwoty 72.000 zł (które Wnioskodawczyni wypłaciła w dniu 23 lutego 2011 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00