Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2012, sygn. ITPP2/443-898/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-898/12/AP

Zwolnienie przy sprzedaży nieruchomości przez wspólnika po likwidacji spółki cywilnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2012 r. (data wpływu 26 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniach 20 września i 12 października 2012 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 20 września i 12 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług, zajmującej się m.in. zakupem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek. W dniu 16 lutego 2009 r. spółka nabyła nieruchomość, którą stanowi działka zabudowana piętnastoma parterowymi budynkami letniskowymi, budynkami sanitariatów, świetlicy i hydroforni, w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem. Własność nieruchomości na zasadach współwłasności łącznej wspólników została potwierdzona aktem notarialnym oraz wpisem do księgi wieczystej. Przy zakupie nieruchomości nie nastąpiło odliczenie podatku naliczonego, gdyż nieruchomość była zwolniona od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przekraczających 30% ich wartości początkowej. Wspólnicy planują w najbliższej przyszłości likwidację spółki i przewidują, że do tego czasu nie wystąpi zbycie nieruchomości. Jej zbycie nastąpi po likwidacji spółki cywilnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00