Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2012, sygn. ITPP3/443-150/12/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-150/12/JK

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia zobowiązania w podatku akcyzowym o wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na opakowania wyrobów akcyzowych wyprodukowanych na zlecenie kontrahenta w pomieszczeniach składu podatkowego Spółki. Zgodzić się także należy, iż uprawnienie do obniżenia zobowiązania w akcyzie o wartość prawidłowo naniesionych znaków akcyzy powstało po powstaniu obowiązku podatkowego, czyli po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy na poprzednim etapie obrotu. Spółka jest uprawniona do uwzględnienia wartości znaków akcyzy w swojej deklaracji dla podatku akcyzowego za okres rozliczeniowy, w którym nałożyła te znaki na wyroby akcyzowe lub za okresy następne.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2012 r. (wpływ dnia 9 sierpnia 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie znaków akcyzy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie znaków akcyzy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

Spółka prowadzi działalność w zakresie, między innymi, destylowania, rektyfikowania i mieszania alkoholi w należącym do niej składzie podatkowym. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego. W ramach omawianej działalności zawarła ze swoim kontrahentem umowę, na podstawie której zobowiązała się do rektyfikowania i rozlewu nieskażonego alkoholu etylowego o stężeniu powyżej 80% i poniżej 80% alkoholu. Produktem finalnym są wyroby akcyzowe (napoje alkoholowe) o pozycji CN 2207 i 2208. Zgodnie z umową, kontrahent dostarczył Spółce - poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy - alkohol etylowy przeznaczony do celów spożywczych. Z kolei, na Spółce ciążyły następujące obowiązki: dostosowanie alkoholu etylowego do odpowiedniej jakości, w tym powtórna rektyfikacja partii alkoholu o niższej jakości; rozlew alkoholu etylowego z użyciem materiałów Spółki, tj. wody, butelek, zakrywek, etykiet, kartonów; prawidłowe oznaczenie wyrobów akcyzowych (butelek z gotowym wyrobem, tj. napojami alkoholowymi) podatkowymi znakami akcyzy, otrzymanymi przez Spółkę zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz.U. Nr 32, poz. 250 ze zm.). W konsekwencji Spółka była zobowiązana do wpłaty kwoty stanowiącej wartość znaków akcyzy na podstawie art. 126 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Wskazane czynności były dokonane przez Spółkę w pomieszczeniach Jej składu podatkowego, za wynagrodzeniem od kontrahenta. Rozlewanie alkoholu miało miejsce w pomieszczeniach składu podatkowego Spółki jedynie ze względu na posiadaną niezbędną infrastrukturę, gdyż sama produkcja alkoholu etylowego (tj. rektyfikacja i rozlew) - w świetle ustawy o podatku akcyzowym - nie musiała odbywać się w składzie podatkowym. Wynika to z faktu, iż podatek akcyzowy od rozlewanego przez Spółkę alkoholu został zadeklarowany na wcześniejszym etapie obrotu. Alkohol rozlewany przez Spółkę na zlecenie kontrahenta został przez niego nabyty - ze względów biznesowych - od syndyka w ramach likwidacji masy upadłości podmiotu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Podmiot ten złożył deklarację podatku akcyzowego, w której określił kwotę podatku akcyzowego od alkoholu etylowego, znajdującego się w jego składzie podatkowym na dzień cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu. W konsekwencji, podatek akcyzowy został zadeklarowany w prawidłowej wysokości. Przyczyną zlecenia Spółce przez jej kontrahenta rozlewu alkoholu etylowego był fakt, iż nie posiadał on do tego celu odpowiedniej infrastruktury. Spółka wskazuje, że w związku z rozlewem alkoholu Spółka spełniała wszelkie inne wymogi przewidziane przepisami prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00