Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2012, sygn. ITPB2/436-149/12/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-149/12/TJ

Opodatkowanie nieodpłatnej renty

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 sierpnia 2012 r. (data wpływu 22 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nieodpłatnej renty jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nieodpłatnej renty.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca otrzymuje od lipca 1997 r. rentę od syna na podstawie aktu notarialnego, spisującego darowiznę nieruchomości synowi przez ojca oraz umowę renty, zmienionego aktem notarialnym, mocą którego strony zmieniły postanowienia wcześniejszej umowy w części dot. ustanowienia renty, określając między innymi, że nieodpłatna renta jest ustanowiona w oparciu o art. 903 Kodeksu cywilnego, oraz że stosuje się do niej przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustanowiono nową jej wysokość w euro i sposób jej przeliczenia na złote w przypadku zapłaty w złotówkach, czyli de facto zdefiniowano i ustanowiono ją na nowo. Wnioskodawca fakt otrzymywania renty - do czasu stosowania miesięcznych deklaracji - wykazywał na deklaracji PIT 53 jako rentę zagraniczną (choć taką nie była) oraz - do końca 2011 r. wykazywał w zeznaniu rocznym przychód z innych źródeł - w obu przypadkach na podstawie ustnego wskazania pracownika urzędu skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00