Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2012, sygn. ILPP4/443-220/12-4/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

1 Czy w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 lipca 2011 r. sprzedaż złomu metali szlachetnych (np. złomu złota i srebra) powinna być opodatkowana przez Wnioskodawcę (sprzedawcę) podatkiem VAT ze stawką 23% (zasady ogólne), czy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT bez podatku naliczonego?
2. Czy przy sprzedaży złomu złota lub srebra Zainteresowany (sprzedający) ma obowiązek zidentyfikować kupującego (żądając od kupującego ksero dokumentów firmy typu wpis do ewidencji, regon, NIP lub żądając okazania dowodu osobistego itp.) - tak jak w przypadku sprzedaży złota inwestycyjnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2012 r. (data wpływu 24 maja 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu 3 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży złomu metali szlachetnych oraz ewidencji sprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży złomu metali szlachetnych oraz ewidencji sprzedaży. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu 3 sierpnia 2012 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na skupie złomu metali szlachetnych oraz prowadzeniu lombardu. Udziela on pożyczek pieniężnych, m.in. pod zastaw złota. W przypadku niespłacenia pożyczki przez zastawiającego, Zainteresowany sprzedaje na rzecz podatników VAT przedmiot zastawu, w szczególności złom złota, srebra (złom metali szlachetnych). Sprzedaje on również skupiony wcześniej złom złota i srebra. Innymi słowy złom złota i złom srebra pochodzi ze skupu od ludności lub pojawia się w firmie jako zastaw lombardowy i jest następnie sprzedawany przez Wnioskodawcę na rzecz podatników VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00