Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2012, sygn. ILPP2/443-814/12-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-814/12-2/JK

Czy dopuszczalne jest przyjmowanie faktur oraz faktur korygujących do ewidencji i korzystanie z prawa do odliczenia (względnie zwrotu) podatku naliczonego, zawierających skrót sp. z o.o. sp. k., w firmie spółki komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, bez wystawiania not korygujących?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2012 r. (data wpływu do Izby Skarbowej 1 sierpnia 2012 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 3 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i konieczności wystawienia not korygujących, w przypadku otrzymania faktur z niepełną nazwą podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i konieczności wystawienia not korygujących, w przypadku otrzymania faktur z niepełną nazwą podatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki prawa handlowego spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z art. 104 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem spółka komandytowa. Zgodnie z umową Spółki, nazwa Wnioskodawcy brzmi X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, natomiast nazwa skrócona X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Zastosowanie w nazwie skróconej pełnego określenia formy prawnej komplementariusza, tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, było wynikiem wymogu, jaki postawił Sąd Rejonowy, uzależniając dokonanie wpisu od zastosowania w nazwie pełnej formy prawnej komplementariusza. Taka sama nazwa skrócona, podana została w zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-2 złożonym w Urzędzie Skarbowym X. Ze względu na długą nazwę firmy, kontrahenci, a także instytucje państwowe w obrocie gospodarczym skracają nazwę firmy i używają skrótu w pisowni w następujący sposób X sp. z o.o. sp. k. Dostawców wystawiających faktury w skróconej nazwie firmy jest wielu. W związku z tym, Zainteresowany jest zmuszony do generowania znacznej ilości not korygujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00