Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2012, sygn. IPTPP2/443-732/12-4/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-732/12-4/KW

Opodatkowanie czynności brokerskich w ramach pośrednictwa ubezpieczeniowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data wpływu 17 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 października 2012 r. (data wpływu 24 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności brokerskich w ramach pośrednictwa ubezpieczeniowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2012 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności brokerskich w ramach pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 października 2012 r. (data wpływu 24 października 2012 r.) poprzez doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W konsekwencji zmian, wprowadzonych na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, do art. 43 tejże ustawy dodany został przepis ust. 14, stanowiący że zwolnienie od podatku nie przysługuje w przypadku świadczenia usług, stanowiących element usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. Trudności interpretacyjne, w odniesieniu do przedstawionego niżej stanu faktycznego, wywołuje określenie elementu usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (PKD 66.22.Z) i zamierza świadczyć na podstawie umowy o współpracy, usługi brokerskie w imieniu i na rzecz dużej firmy brokerskiej. Przedmiotem jego działalności będą między innymi usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego, pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi, a ich klientami. Wnioskodawca nie będzie występował w roli ubezpieczyciela (tj. nie będzie zobowiązywał się do ochrony ubezpieczeniowej i nie będzie zobowiązany do spełnienia na rzecz ubezpieczonego świadczenia określonego w momencie zawarcia umowy). Ponadto nie będzie on występował w roli ubezpieczającego (osoby fizycznej lub prawnej, której życie, zdrowie lub interes majątkowy są przedmiotem ubezpieczenia). Duża firma brokerska podpisywać będzie umowy z klientami (ubezpieczonymi), lecz to Wnioskodawca wykonywać ma wszystkie pozostałe czynności, stanowiące de facto samodzielną usługę pośrednictwa ubezpieczeniowego. Wystawiać On będzie faktury na należne mu prowizje z tytułu sprzedanych za Jego pośrednictwem polis, które otrzymywać ma w 80%. Pozostałe 20% wynagrodzenia przypadać będzie dużej firmie brokerskiej zgodnie z postanowieniami umowy o współpracy. Wnioskodawca zdobył niezbędne uprawnienia, posiada zatem status brokera ubezpieczeniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00