Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2012, sygn. IBPBII/1/436-113/12/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy powstanie obowiązek zapłaty przez obdarowaną podatku od czynności cywilnoprawnych (którego płatnikiem jest notariusz)? W jaki sposób należy ustalić wartość będącą podstawą opodatkowania w przypadku gdy wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu do Organu 26 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz budynkiem gospodarczym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2012 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz budynkiem gospodarczym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Właściciel nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę gruntu zamierza w drodze umowy darowizny, przenieść jej własność na swoją małżonkę. Nieruchomość stanowi majątek osobisty darczyńcy, bowiem została przez niego nabyta przed zawarciem związku małżeńskiego. Ponadto w małżeństwie stron obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz budynkiem gospodarczym - stolarnią. Wartość rynkowa nieruchomości wynosi 500.000,00 złotych. W budynku mieszkalnym ustanowiona została na rzecz osoby trzeciej nieodpłatna służebność polegającą na prawie dożywotniego zamieszkiwania, na pierwszej kondygnacji tego budynku, a także na prawie korzystania z działki gruntu, na której posadowiony jest budynek. Opisana służebność ujawniona jest w dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Skapitalizowana wartość służebności ustanowionej na rzecz osoby trzeciej wynosi 200.000,00 złotych. Budynek gospodarczy - stolarnia wynajmowany jest osobie trzeciej, na podstawie umowy najmu zawartej na czas nieokreślony. Z tego tytułu najemca zobowiązany jest uiszczać miesięczny czynsz w kwocie 5.000,00 złotych. Prawo najmu nie jest ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00