Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2012, sygn. IPPP1/443-88/12-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-88/12-2/PR

zastosowanie preferencyjnej stawki podatku dla usług telewizji cyfrowej (kablowej), sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 61.10.5

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.01.2012 r. (data wpływu 27.01.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania preferencyjnej stawki podatku dla usług telewizji cyfrowej (kablowej), sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 61.10.5 jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania preferencyjnej stawki podatku dla usług telewizji cyfrowej (kablowej), sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 61.10.5.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne (telefonii stacjonarnej oraz usługi dostępu do sieci Internet). Dodatkowo Spółka świadczy usługi płatnej telewizji cyfrowej (kablowej) na rzecz abonentów w zakresie rozprowadzania programów telewizyjnych. Usługa telewizji jest świadczona z wykorzystaniem sieci teleinformatycznych za pomocą transmisji strumieniowej, która oznacza transmisję zawartości treści programowej za pośrednictwem różnorodnych protokołów transmisji. Usługi telewizji cyfrowej świadczone są przez Spółkę na podstawie stosownej umowy zawartej pomiędzy Spółką i danym abonentem. W tym modelu nie będzie konieczne udostępnianie abonentom urządzeń odbiorczych dekoderów (set-top-box), bowiem obraz będzie mógł być wyświetlany na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu np. monitorze komputera. Warunkiem koniecznym uzyskania dostępu do usługi telewizji cyfrowej (kablowej) będzie uprzednie zarejestrowanie urządzenia na odpowiedniej stronie internetowej, za pomocą którego będzie możliwy odbiór treści programowej. Po rejestracji urządzenia, jak i aktywacji usługi abonent otrzyma dostęp do jednego płatnego kanału telewizyjnego (w przyszłości również do wielu). Jak wskazano wyżej, istotne jest to, aby urządzenie umożliwiało dostęp do sieci Internet, jak również dokonywało dodatkowej konwersji sygnału cyfrowego przesyłanego przez Spółkę do formatu umożliwiającego odbiór obrazu. W praktyce takimi urządzeniami będą komputery stacjonarne jak i przenośne, które z uwagi na właściwości techniczne (analogiczne do tych jakie posiadają set-top-box) takie funkcje spełniają. A zatem dla skorzystania z usługi świadczonej przez Spółkę nie będzie potrzebne urządzenie odbiorcze w postaci dekodera (set-top-box), bowiem te same funkcje posiadają komputery np. laptopy, smartfony, tablety czy inne urządzenia. Dodatkowo w ramach ww. usługi Spółka zamierza również świadczyć usługę wideo na życzenie (ang. Video on Demand, dalej: usługa VOD). Polega ona na płatnym dostępie do cyklicznie aktualizowanych pozycji (np. filmów czy audycji). Usługa ta przypomina korzystanie z wirtualnej wypożyczalni wideo. Usługa wideo na życzenie - świadczona jest jako część kompleksowej usługi telewizyjnej świadczonej na rzecz abonentów przy wykorzystaniu tej samej infrastruktury telekomunikacyjnej. Polega ona na płatnym dostępie do cyklicznie aktualizowanych pozycji (np. filmów czy audycji). Abonent ponosi odrębną jednorazową opłatę przewidzianą w określonej wysokości za daną pozycję, którą chce obejrzeć. Możliwe jest także ponoszenie miesięcznej opłaty za dostęp do określonej grupy pozycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00